Kuvaus
Mosaic
Mosaic on amerikkalainen humalalajike, joka sopii sekä aromi- että katkerohumalaksi. Mosaic on peräisin Simcoen ja Nuggetin liitosta. Se on maultaa sitruksinen, mangoinen, mäntynen ja yrttinen, pehmeän humalainen. Pähkinänkuori
- Alkuperämaa: USA
- Makuprofiili: Sitrus, mänty, yrtti, mango
- Tyyppi: Katkero- ja aromihumala
- Alfahappo%: 11,5 – 13,5 % (indikatiivinen)
- Samankaltaiset humalat: Citra
- Oluttyylit: IPA, Pale Ale
- Säilyvyys: 75% alfahapoista 6 kk varastoituna 20ºC
Tarkempia numeroita (indikatiivisia):
- Betahappo%: 3,2 – 3,9 %
- Kohumuloni%: 24 – 26 %
- Öljyjä ml/100g: 1 – 1,15 ml
- Myrseeni%: 47 – 53%
- Humuleeni%: 13 – 16 %
- Karyofylleeni%: 5 -8 %
- Farneseeni%: 0 %
Alfa-happo: 11,5-13,5 % (indikatiivinen)
Humalapelletit ovat humaloita joista on otettu varret pois, jauhettu ja puristettu pieniksi pötköiksi. Käytetään noin 10% vähemmän kuin humalakukintoja, joilla on samanlainen alfataso. Humalapellettejä voidaan säilyttää pidempään ja niiden saatavuus ympäri vuoden on parempi.
Kaikki humalat on pakattu erityiseen tyhjiöpakkaukseen, joka suojaa humalaa valolta. Saatavuus ja alfahappopitoisuudet riippuvat suuresti jokaisesta sadosta. Pakkauksissa on aina merkittynä satovuosi ja tarkka alpha-happopitoisuus.
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.